Bölme Tahtasıyla Arıyı Sıkıştırmanın Faydaları

Bölme Tahtasıyla Arıyı Sıkıştırmanın Faydaları Bölme Tahtası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bölme Tahtasıyla Arıyı Sıkıştırmanın Faydaları

Bölme Tahtasıyla Arıyı Sıkıştırmanın Faydaları

  1. Koloninin İlkbahara girerken erken uyanıp çabuk gelişmesini sağlar

  2. Kolonilerinin kovanlarını daha rahat savunmalarını sağlar. Yağmacılığı önlemeye yardımcı olur.

  3. Çerçeveler üzerinde bulunan işçi arı sayısı artacaktır. Dolayısıyla da yumurtaların ( yavruların ) üzerindeki arı sayısı artacağından yumurtalar üşümeyecektir.

  4. Bölme tahtası kullanılan kovanalrda arı başına düşen iş azalacaktır, bu da arıların yaşlanma sürecini geciktirecektir.

  5. Bölme tahtası kullanmak kovan içerisindeli rutubeti önlemeye yardımcı olacaktır. Rutubet arıların en büyük düşmanıdır.

Bölme Tahtası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. İlk olarak kovan içindeki, üzeri arı ile kaplı olmayan ve çok az arı olan bütün çerçeveler alınarak ondan sonra bölme tahtasıyla sıkıştırma yapılmalıdır. Kovana teker teker çerçeve ilave edilmelidir.

  2. Bölme tahtasıyla sıkıştırma yapıldıktan sonra kovan girişi arıların olduğu tarafa doğru daraltılmalıdır.

  3. Örtü tahtasının yapısı da çok önemlidir. Kovanda kullandığımız örtü tahtası kovan içindeki sıcak hava ile kovana dıştan temas eden soğuk havanın birbiriyle buluşup su buharı oluşmasını engelleyecek izolasyon özelliklerine sahip olmalıdır.

 

       Sonuç olarak bal arısı kolonilerinizde bölme tahtası kullanmak çok faydalı olacaktır. Fakat bölme tahtasıyla koloniler sıkıştırılmadan önce sağlıklı arıcılık için gerekli olan diğer unsurları da unutmadan yerine getirmek gerekmektedir. Sadece bölme tahtası kullanmak başarılı oalcağımız anlamına gelmez. Bölme tahtasıyla arıları sıkıştırmak arıcılık çalışmalarında başarılı olabilmek için gerekli arıcılık kurallarından biridir.

       Sıkışık bir yapıda bulunan bal arısı kolonisi ısınmak için ya da yumurtaları ısıtıp beslemek için daha az risk altındadır. Bölme tahtası kullandığımız bal arısı kolonilerine arıcının hatırı sayılır derecede yardımı dokunacaktır. Sonuç oalarak bölme tahtasıyla sıkıştırılmış koloniler daha az çalışarak daha rahat ve huzurlu oalcaktır. Arıcılık çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

http://www.rab53.com adresinden 17 Haziran 2019, 18:16 tarihinde yazdırılmıştır.